Tyto stránky založilo několik kamarádek, které spojuje velká láska k rostlinám čeledi
Gesneriaceae (podpětovité)
Připojit se můžete i vy - poslat nám své fotografie, popsat své zkušenosti, rády je uveřejníme. Jsme amatéři, kteří pouze chtějí co nejširší veřejnost seznámit se svojí zálibou a koníčkem. V případě zájmu nás kontaktujte na uvedeném mailu.
Pár slov o nás:
SIMONA
Fialky???? Tohle, že jsou Africké fialky???? Tak asi vyzněl můj údiv při zjištění, jaké nádherné kytičky se skrývají pod tímto pojmenováním. Tohle přeci nejsou ty růžové nebo fialové „pokojovky“, které se prodávají. Poté, co jsem uviděla na netu i odrůdy s barvami a tvary květů v našich obchodech (a dodnes tomu tak je) nevídanými, byla jsem lapena do pasti.
Tak toto se odehrálo asi před více než 4 lety. Dnes moje sbírečka, která je mojí radostí, potěšením i pýchou čítá více než 400 odrůd. Ovšem sbírka prošla mnoha kroky, některé byly i dosti drastické. Z počátečních „dětských nemocí“ jako byly výměny nepojmenovaných rostlinek, lístečků a unáhlené nákupy v dobré víře; jsem svou sbírku musela „vyléčit“ ráznými kroky. Takže nyní žádné rostliny z tohoto období již nejsou v mojí sbírce, prošly dost pečlivým a nemilosrdným sítem, protože byla spousta chyb v pojmenování (či úplně chybělo) odrůd, záměny…
Prošla jsem mnoha "fázemi" - miniatury, pestrolístky, trailery....až jsem objevila - fialky šlechtitelů Datese a Senka - velice podivné až téměř neuvěřitelné fialky ať listem nebo květem...a veškeré fialky s květem typu "vosa". Také přes léto jsou u mě již doma také příbuzné fialek - achimenesy a kohlerie, "vychované a otužilé" tak, že je pěstuji až do října na balkoně. Také jsem objevila kouzlo pěstování a "pidlání" se s gesnerkami ze semínek, je to přímo sysifovská práce, protože semínka gesnerek jsou velice drobná a procházíme několika fázemi přesazování, než jsou "k něčemu" - takto jsem si již vypěstovala i sinningie a microsinningie.
Takže můj zájem pořád zůstává i u četby a studia věcí více či méně známých, hledání nových šlechtitelů a jejich odrůd, pracné získávání novinek, které chci - to mě neustále fascinuje a dokáže "vybudit" k neuvěřitelným výkonům :-), hlavně organizačním.
tak takto se bydlí fialkám a jejich příbuzným u nás doma
ZDENKA
…Jak jsem jim propadla - Už jako malá holka jsem vyrůstala mezi „zelenými kamarádkami“. Jak jsem rostla, pořizovala jsem si své vlastní rostlinky a nechybělo mezi nimi i pár afrických fialek. Tehdy jsem na nich neviděla nic zvláštního, byly to ty, co se dají běžně koupit v obchodě. Až jednou – objevila jsem v časopise inzerát, ve kterém jakási paní z Prahy nabízela na prodej listové řízky z několika stovek druhů!!! To mě zaujalo. A protože inzerát vycházel pravidelně každý měsíc, neodolala jsem a objednala jsem si katalog a následně nějaké listové řízky....Když mi tyto fialky rozkvetly, byly mezi nimi i takové, jaké jsem nikdy neviděla. A tak jsem začala pátrat na internetu a zjistila jsem, že i každá z fialek má svého šlechtitele a název, že existuje registr, do kterého jsou fialky zapisované, a začala jsem se více zajímat, co jim prospívá, jaké mají škůdce…. Přes počáteční nadšení, kdy jsem musela mít lístek z každé fialky, kterou jsem viděla, jsem se dopracovala k tomu, že jsem svou sbírku od základů celou vyměnila a nyní si pořizuji jen fialky „značkové“, nejraději mám pestrolisté a v poslední době mě stále více okouzlují chiméry. Ve své sbírce mám i několik strepsů, chirit, episcii, kohlerii, ale těmto rodovým příbuzným se věnuji velice okrajově, fialky nad nimi stále vítězí…
Když mě děvčata pozvala mezi sebe – přátele gesnerek, bylo to pro mě potěšení.
Přemýšlím, jak napsat pár slov o sobě.
Kytičky jsem milovala od mala. Fialkám jsem propadla úplně náhodou. A hlavně jsem u nich našla kamarádky, s kterými si rozumím, a jde nám o společnou věc. Pěstování fialek a jejich příbuzných.
Dnes nepěstuji jen africké fialky, ale v mojí sbírce jsou i episcie, strepsy, chirity, petrocosmei a další gesnerky. Zápasím s místem a moc mě mrzí, že není nafukovací. Samozřejmě, že každá kytička potřebuje svoje místo a péči, a tak vše má své meze. I rozšiřování sbírky.
Jestli chcete, nakoukněte
JANA
Co napsat o mně a mém vztahu k africkým fialkám a dalším gesnerkám? Snad to, že před třemi lety jsem si koupila v supermarketu modrobílou africkou fialku a abych se o ní dobře starala, podívala jsem se na internet, co s ní. A pak najednou... Přes monitor na mne přeskočil jakýsi virus a když se teď podívám po svém bydlení, těžko hledám místečko, kde by nějaká fialka nebyla. Aby mě fialky nakonec nevystěhovaly, specializuji se jen na sérii Ma´s a Rob´s a listové zvláštnosti. A kdyby jen fialky!! Před rokem mi nabídla Lenka streptocarpus. Nechtěla jsem, ale je opravdu přesvědčivá :-)) Už jich mám kolem třiceti! A pár chirit... Ale opravdu nic jiného už nechci! Takže prohlédněte si naše společné stránky, ale pozor!!! Jen na vlastní nebezpečí!!!
můj fialkový pokoj
LENKA
Kouzlu fialek jsem propadla asi stejným způsobem a ve stejnou dobu, jako mé kamarádky. Netrvalo dlouho a všechna volná okna a police v bytě byly plné rostlin.
Později jsem ale většinu ze své sbírky "zlikvidovala" a pustila se do pěstování jiných rostlin z čeledi podpětovitých - streptokarpů (tořivek).
|