DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 05.02.2016 14:14:54 

Stránky o rostlinách z čeledi podpětovitých

Botanické zahrady
Z mnoha přírodních druhů rostlin zahrnutých do čeledi gesneriads byly vyšlechtěny nádherné hybridy, které se staly velice oblíbenými. Ty nejznámější jsou africké fialky (saintpaulia)  a hybridy Sinningia speciosa, prodávané pod názvem gloxinie. V poslední době se dají u nás koupit i hybridy streptocarpů, prodávané pod názvem tořivka (nebo krutiplod).
Někteří sběratelé se však specializují právě na přírodní druhy, získat je není snadné, ale o to jsou cennější.
V obchodech se neprodávají, získat se dají pouze od některých zahraničních prodejců a klubů, které se na tyto druhy specializují.
Vidět je můžeme také ve sklenících v některých Botanických zahradách.  My jsme se rozhodly projít několik Botanických zahrad, abychom pro vás objevily  i některé z tzv. přírodních druhů, které nejsou tak známé. Tak se podívejte a možná, že při své návštěvě je poznáte:
 
"VÝPRAVA ZA GESNERKAMI č. 1"
BOTANICKÁ ZAHRADA PRAHA TROJA - SKLENÍK FATA MORGANA
březen 2008   
 
 
                              
 
 

"VÝPRAVA ZA GESNERKAMI č. 2"
BOTANICKÁ ZAHRADA V TEPLICÍCH
červenec 2008
 
Tak abychom splnily slib, který jsme Vám daly, navštívily jsme další z botanických zahrad, tentokráte tu v TEPLICÍCH. Oficielně byla tato botanická zahrada založena magistrátem v roce 2002, ale již dříve (hodně dříve cca 100 let) se s těmito pozemky pro její zřízení počítalo. Expozice i venkovní prostředí jsou nové, krásné se spoustami zajímavých a nádherných rostlin. Je myšleno i na zázemí – krásné občerstvení a v neposlední řadě i opomíjené (nicméně důležité) WC.
Hlavní expozice se nacházejí v nových sklenících TROPICANA – jsou zde samozřejmě zastoupeny všechny nejdůležitější oblasti – tropy, subtropy, pouště, dešťové pralesy…., každá koncipovaná jinak i s příslušnými „výkyvy počasí“ – takže např. v subtropech počítejte s tím, že se namočíte – v pravidelných intervalech se zde mlží, aby se udrželo klima. Expozice rostlin jsou doplněné i např. obrovskými akvárii s různými druhy prostředí, vodopádem, lávkami, jezírkem s želvami apod… V pouštní expozici najdete nepřeberné množství sukulentů a kaktusů, v tropech a subtropech samozřejmě hlavně námi vyhledávané gesnerky, ale orchidejí již tolik ne.
Měly jsme to velké štěstí, že se nám podařilo domluvit a nakonec i realizovat také osobní návštěvu a rozhovor (který se mírně protáhl) s ředitelem teplické botanky
Mgr. Jiří R. Haagerp. Mgr. Jiřím R. Haagerem,  který byl velmi milý, ochotný a měl s námi trpělivost. Jak jsme ovšem zjistily, je velkým, velkým znalcem a příznivcem gesnerek a dokázal by o nich vyprávět dlouhé hodiny (a my poslouchat), neboť se zúčastňuje samozřejmě i tzv. sběrů – tj. výprav při kterých se sbírá rostlinný materiál – a ty fotočky – to se dá opravdu jen závidět, a také se zaobírá šlechtěním – divte se – gesnerek a některé pocházejí přímo z jeho rukou – např. kohlérie Šárka Firebird, Šárka Lovestory nebo Teplice a sinningie a smithianty. Poté co jsme se odpoutaly od těchto zajímavých vyprávění, jsme zahájily útok na skleníkové expozice a také venkovní prostory. Ve sklenících se prostě nedá nefotit, spousta rostlin je krásně přístupných k prohlédnutí zblízka, jiné z lávky apod… Také ve venkovní expozici se najde něco pro každého, např. skalničky, hosty v mnoha druzích, jehličnany, to všechno doplněné letničkami a také spoustou fuchsií, coleusů a muškátů. Je možné si odpočinou po namáhavém fotografování v malém občerstvení nebo na některé ze spousty laviček, umístěných ve venkovní expozici.
 
Gesneriaceae - podpětovité:
 
    
   
     
     
     
  
 
a ještě několik zajímavých pohledů do ostatních částí skleníků......
 
     
     
   
 
a také pozvánka do expozic venkovních:
 
     
     
   
 

MINIVÝPRAVA - SKLENÍK FATA MORGÁNA
GESNERKY + VÝSTAVA ACHIMENESŮ
srpen 2008

Zvědavost mi nedala - byla ohlášena výstava achimenesů ve skleníku Fata Morgána a i když na minulé výstavě mnoho k vidění nebylo, přesto jsem se rozhodla se podívat a v rámci výstavy vyhledat a prozkoumat gesnerky ve skleníku.

Návštěvníků ve skleníku moc nebylo, tak se dalo celkem dobře procházet, prohlížet a v klidu udělat i pár fotografií. Achimenesů na výstavě nebylo moc - cca 40-50 rostlin, z nichž ale většina měla poupata a nekvetla, naaranžovaných ve skupinkách,nebo zavěšených v proutěných košících. Takže achimenesy jsem prohlédla celkem rychle a věnovala se gesnerkám, z nichž některé jsem vám vyfotografovala....
(Simona)

Jen tak ve skleníku pro radost:

    
   

Několik záběrů na achimenesy - ale je toho málo.....

    
    
    
 

A samozřejmě jsem si neodpustila prohlídku a hledání gesnerek:

    
    
    
  
 
 
 
BOTANICKÁ ZAHRADA PRAHA - FATA MORGÁNA - VÝSTAVA "ACHIMENES"
                                    srpen 2009

Nebudu se dlouze rozepisovat, budou hovořit fotografie. Letošní výstava "Achimenes" byla zaručeně bohatší než dvě předchozí a také na rozdíl od loňské výstavy byly rostliny rozkvetlé. Byly i velice dobře naaranžované v jednotných květnících bílé barvy nebo s "přírodní" úpravou pletených košů. Po rozhovoru s Dr. Smržovou jsem také zjistila, že spousta návštěvníků byla "nespokojena" co se týče nabídky rostlin (kterých bylo nabídnuto jenom několik z přebytků), ale jasně i z upoutávek na výstavu vyplynulo, že rozhodně není a nebude "prodejní", neboť stejně jako další botanické zahrady ani pražská není výjimkou a není "producentem a prodejcem", není to její účel. Také vůbec nevím, zda si návštěvníci, ženoucí se na výstavu "bouloní, honzíků...achimenesů" všimli, že pro ně byla připravena také tři velká terária s průřezovou výstavkou ostatních "gesnerek" - a byly tam opravdu nádherné kousky - bohužel právě nejsou nápadné velkými barevnými květy a proto opomíjené.... phinaea, niphaea, sinningie citrina, sinningia sp. Rio das Pedras,smithiantha.

   

   

   

   

   

   

   

   

 

A NĚKOLIK Z "DOPROVODNÝCH" TERÁRIÍ A Z EXPOZIC: